© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

George really enoys eating fruit like raspberries or blueberries at home and he knows they are good for his health. He decided that he also wants to eat them during the lunch break at school.

He normally goes to the local shop outside of the school to buy his lunch. However, his mum has only given him £2.50 and he's not sure he can afford to buy both a sandwich and fruit.

Discuss as a group...

Why are fruit like raspberries more expensive than a bag of crisps?

Is there anything that could be done to make fruit more affordable inside and outside of school?

What would encourage young people like yourselves (aged 11 – 16 years) to eat more fruit?

Click here to go back to the scenarios.